WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 2 STRZYŻEMY ŻYWOPŁOT

WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 2 STRZYŻEMY ŻYWOPŁOT to drugi artykuł z naszej nowej serii. mamy nadzieję, że krótkie poradniki przypadną Wam do gustu. Tym razem o pielęgnacji roślin.

Często spotykanym rodzajem żywopłotu u naszych klientów jest żywopłot z bukszpanu. Z pewnością wynika to z faktu, iż rośliny te bardzo dobrze znoszą przycinanie.

Najpopularniejsze strzyżenie to cięcie proste. Naszym zdaniem bez większych trudności może wykonać je każdy, kto choć troche pielęgnuje swoje rośliny w ogrodzie. Do przycinania żywopłotu potrzeba nam będzie:

  • ostry sekator
  • nożyce szpalerowe
  • nożyce do cięcia topiarów
    (Topiary to rzeźby z roślin uzyskane poprzez ich systematyczne przycinanie dla uzyskania określonego kształtu)

Formowanie bukszpanów należy wykonywać dwa razy w roku. Pierwszy raz w czerwcu, gdy nowe przyrosty zdążą już lekko zdrewnieć. Drugi na koniec sierpnia lub w początku września aby uformować je na okres jesienno – zimowy.

Przycinając bukszpan pod koniec lata, zapobiegamy obumarciu pędów. Jeśli pędy zostaną przycięte zbyt późno, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.

Przycinać najlepiej bukszpan w dni  pochmurne, przycinane w słońcu muszą po przycięciu, być regularnie spryskiwane wodą aby zapobiec sparzeniu liści.

Przy roślinach mniejszych rozmiarów nie spełniających jeszcze naszych oczekiwań należy skracać blisko połowę przyrostów. Większe rośliny, które osiągnęły już zaplanowaną wysokość, można ciąć skracając prawie całe jednoroczne przyrosty pędów.

Do kształtowania bukszpanów używamy nożyc lub nożyc elektrycznych. Przycinać je możemy też zwykłymi nożyczkami domowymi lub sekatorem. Zaleca się to jednak przy pojedynczych kulach, figurach i innych kształtach.

Formując żywopłoty za pomocą nożyc elektrycznych z wąskimi ostrzami, uzyskujemy szybki efekt ale narażamy roślinę na poszarpane liście i gałązki. Wybierając tę opcję należy dbać o to aby ostrza były naostrzone.

Do prostego i równomiernego przycinania żywopłotów możemy użyć sznurka. Przywiązany na palikach lub patykach na obu końcach płotu stanowi swego rodzaju poziomicę. Przy stosowaniu tej metody co jakiś czas powinniśmy sprawdzać z odległości czy przycinamy roślinę prawidłowo.

Używając nożyc lub sekatora możemy napotkać się z sytuacją zaklejania narzędzi liśćmi. Warto mieć ze sobą wiadro z wodą, w którym można przepłukiwać narzędzia po każdym cięciu. Oczywiście tylko te ręczne. Narzędzi elektrycznych nie wkładamy i nie płuczemy w wiadrze z wodą.

Częstość przycinania żywopłotu z bukszpanu ma wpływ na regularność nawożenia roślin. Zabieg ten wykonujemy późną wiosną i wczesną jesienią.

Błędami najczęściej popełnianymi w uprawie bukszpanu są: nadmierne podlewanie, susza, zbytnie zagęszczenie krzewów, przenawożenie lub brak nawożenia, nieodpowiednie stanowisko, a przede wszystkim – brak cięcia.

Stosując się do naszych wskazówek przy pielęgnacji żywopłotu z bukszpanu w łatwy sposób utrzymasz ład swoich roślin – jeśli jednak potrzebujesz opinii eksperta – napisz do nas.