WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 3 – PTASIE ODSTRASZACZE

WYKONAJ TO Z NAMI (1)

Ptaki napełniają życiem nie tylko ogród ale i dzień, jeśli miło ćwierkają od rana za oknem. Kto z nas nie lubi usiąść i wypocząć w ciszy przysłuchując się ich ćwierkaniu. Często jednak podejmując się prac porządkowych u naszych klientów widzimy jakie problemy i szkody mogą one również narobić. Kiedy stado szpaków dobierze się do dojrzewających czereśni, gołąb zrujnuje balkonowe ozdoby na swoje gniazdo czy inna latająca istota zatka rynnę albo wywiew dla własnego schronienia. Tym razem w cyklu porad WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 3 – PTASIE ODSTRASZACZE pokażemy jak chronić rośliny i miejsca przed szkodliwym działaniem ptaków? Oto kilka prostych sposobów.

Szkodliwość ptaków polega nie tylko na tym, że potrafią doszczętnie pozbawić nas zbiorów owoców czy roślin szczególnie im smakujących ale również na niszczeniu, zabrudzeniu i uszkodzeniu elementów balkonów, tarasów, parapetów czy zadaszenia. Możemy je oczywiście przepędzać by nie robić im krzywdy, stosować mechaniczne odstraszacze, plastikowe kruki czy klujące kolce. Czasem jednak wystarczą domowe sposoby by skutecznie pozbawić je chęci przylatywania na nasz teren.

W ogrodzie, sadzie czy ogródku przy grządkach doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie słupa z latawcem – atrapą drapieżnego ptaka. Jest to bardzo skuteczny sposób, bowiem unoszący się nad grządkami „jastrząb” z daleka informuje ptaki o niebezpieczeństwie i omijają z daleka to miejsce. Oczywiście jeśli mamy tyle miejsca, możemy zamienić latawiec ze starym poczciwym strachem na wróble.

Jeśli nasze zbiory są bardziej cenne a bardzo zależy nam na uprawie możemy również wykorzystać do ich ochrony siatkę. Siatki rozwiesza się, kiedy owoce zaczynają dojrzewać, i ściąga po zakończeniu zbiorów. Bardzo ważne i dość trudne jest odpowiednie założenie siatki, tak aby nie pozostawić żadnych otworów przez które ptaki mogłyby się przedostać

Inną skuteczną ochronną np: posianych warzyw  jest postawienie tzw. domowej roboty odstraszacza. Wystarczy wbić w ziemię dwie tyczki i rozciągnąć między nimi sznurek owinięty folą aluminiową lub innym szeleszczącym i błyszczącym poruszany przez wiatr materiałem. Ważne by sznurek był na wysokości nieco wyższej niż rośliny tak by spełniał swoją funkcję. Część ptaków jest bowiem w stanie dzióbać uprawy z wyższej gałęzi jeśli ochrona powieszona jest zbyt nisko.

Dobrym rozwiązaniem będzie także zbudowanie karmnika w miejscu bliskiego sąsiedztwa naszych upraw ale jednak na tyle daleko by przylatujące do nas ptaki wolały żywić się tym, co im podrzucimy niż tym co sadzimy dla własnej uciechy.

Mamy nadzieję, że te kilka prostych rad pozwoli Wam cieszyć się zarówno ogrodowym szaleństwem jak i wypoczynkiem pośród pięknego ćwierkania.