WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 21 – MYJEMY WANNĘ

Copy of WYKONAJ TO Z NAMI (3)

Niezależnie od tego czy w naszej łazience stoi komfortowa żeliwna wanna czy przestronny prysznic stanowią one niewątpliwie istotny element jej wyposażenia, a co za tym idzie istotny temat w kwestii czystości i higieny. Dziś z WYKONAJ TO Z NAMI – CZYSTA WANNA wypiszemy wszystko co może pomóc by miejsce naszych wodnych uciech zawsze było zadbane i pachnące. 

Zacznijmy od zacieków w brodziku czy wannie. Najlepiej zacząć od pospania ich kwaskiem cytrynowym i pozostawieniem tak na około półtorej godziny. Aby dobrze wyczyścić i umyć je po tym czasie najpierw spłucz wysypany roztwór a następnie przemyj posypaną uprzednio część czystą ściereczką. Jeśli plamy nie zareagowały na kwasek, możesz spróbować usunąć je pastą z soku cytryny i soli.

Wannę emaliowaną jak i akrylową najlepiej umyć płynem do mycia naczyń rozcieńczonym z gorącą wodą. Można zastosować do nich również mydło w płynie czy delikatny proszek do prania. Ważne by żadne z tych specyfików nie zawierało granulek, które przy myciu mogą uszkodzić powierzchnie. Po rozsmarowania roztworu – umyj, spłucz go i osusz wannę. Mocno zabrudzoną powierzchnię np: na krawędziach i w zakamarkach wyczyść dodatkowo szmatką nawilżoną mieszanką z octu, soli i maślanki. 

Jeśli emalia na wannie jest w niektórych miejscach pożółkła można pokusić się o usunięcie zacieków za pomocą mieszanki wody i octu o proporcjach 50:50. Alternatywnie można napełnić wannę wodą i dodać do niej nieco wybielacza do tkanin tak na okolo godzinę po czym wypuścić wodę i całą wannę umyć dokładnie raz jeszcze. 

Rdzę z wanny można usunąć, pokrywając ją pastą łączącą sodę oczyszczoną i wodę. Pozostawiona na rdzennych plamach na godzinę powinna zmniejszyć ślad a powtarzana do skutku całkowicie go usunąć. Osad zebrany dookoła mocowań np: słuchawki prysznica, zaworów itp najlepiej wyczyścisz szczoteczką do zębów i mleczkiem do czyszczenia. Odpływy i szczeliny przelewowe łatwiej będzie wyczyścić za to szczotką do butelek. dodatkowo warto co 2-3 tygodnie wlać do odpływu trochę wybielacza lub innej substancji rozpuszczającej brud i przeczyszczającej rury.
 
Niezależnie od materiału z którego wykonana jest wanna najlepiej nigdy podczas sprzątania jej nie szorować. Wszelkiego rodzaju proszki, którymi szorujemy powierzchnię sprawią, że nasza wanna stanie się matowa, a powierzchnia porysowana. Stosując wspomnienie roztwory i pasty należy pozostawiać je na konkretny czas i spłukiwać a czyszczone powierzchnie delikatnie myć ściereczką lub miękka gąbką.