WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 20 – DBAMY O FLAGĘ

Copy of WYKONAJ TO Z NAMI (2)

Dziś jest wyjątkowy dzień nie tylko dla Warszawy ale wszystkich Polaków. Dzień upamiętnienia Powstańców Warszawski, wśród których walczyli ramie w ramie także i Wielkopolanie. O 17 na skrzyżowaniach naszych miast zapłonęły biało – czerwone race, mundurowi oddali hołd a flagi swobodnie powiewały na wietrze w rytm okrzyków „cześć i chwała bohaterom”.  I choć można zarzucić nam jako krajanom wiele, to co jak co ale o nasze symbole narodowe dbamy. Jak więc zachować czystość naszych flag na długi czas dowiecie się z artykułu – WYKONAJ TO Z NAMI – DBAMY O FLAGI.

By ochronić flagę przed zabrudzeniem czy zniszczeniem musimy zwrócić uwagę na miejsce jej eksponowania. Najlepiej by było na tyle przestronne by nie haczyła ona o inne maszty czy drzewa. Bez względu na stopień zabrudzenia flagę należy oczyścić z brudu, pyłu i kurzu każdorazowo po wywieszeniu jej na świeżym powietrzu. Jeśli regularnie narażona jest na zanieczyszczenia środowiska czy efekty warunków atmosferycznych pranie zaleca się wykonywać co tydzień. Flagi wywieszane w pomieszczeniach można prać rzadziej w zależności od stopnia zabrudzenia.

Flagi sztuczne wykonane z takiego materiału jak poliester w większości prać można we wszystkich rodzajach pralek automatycznych w temperaturze do 40 C z dodatkiem środka piorącego. Przed praniem należy jednak zapoznać się z instrukcją dołączoną do flagi. Mocne zabrudzenia czyścimy wpierw ręcznie z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, później dopiero w pralce.

Wypraną flagę dodatkowo dobrze jest mocno wypłukać wodą tak by była zupełnie przeźroczysta. W ten sposób wypłuczemy resztki proszku czy płynu i unikniemy zacieków. Można flagę również odwirować w pralce a lekko wilgotną powiesić na maszcie. Flagi używane we wnętrzach powinno się wyprasować w temperaturze właściwej dla danego materiału o ile instrukcja obsługi flagi tego nie zabrania.

Jeśli nasza flaga zawiera jakiekolwiek elementy metalowe lub plastikowe najlepiej jeśli przed praniem zwłaszcza w automacie zostaną usunięte. Jeśli jednak nie można ich odczepić bez zniszczenia materiału flagę powinno się prac w specjalnych woreczkach jak te na bieliznę. Zapobiegniemy w ten sposób uszkodzeniu zarówno flagi jak i urządzenia.

Do prania nie należy dodawać detergentów, proszków do tkanin kolorowych czy wybielaczy ani żadnych substancji, które mogą mieć znaczący wpływ na wygląd flagi. Najlepiej przy praniu tak specyficznych materiałów stosować się ściśle do zaleceń producenta.