WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 5 – BUDKI LĘGOWE

WYKONAJ TO Z NAMI (3)

Pamiętacie co pisaliśmy odnośnie ochrony naszego ogrodu przed ptakami? Jednym z pomysłów było zbudowanie karmnika , może jednak warto nie tylko sprawić kolorowym bywalcom ogrodu stołówkę ale pomyśleć o kolorowych i ozdabiających nasz ogród budkach lęgowych. W poście WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 5 – BUDKI LĘGOWE właśnie tym się zajmiemy.

Budka lęgowa zastępuje naturalne gniazdo pomagając przeżyć ptakom w zmienionym przez nas środowisku. Jest doskonałym sposobem na zwabienie do ogrodu skrzydlatych gości. Aby domek przypadł ptakom do gustu, musi spełniać jednak pewne warunki.

Istotny jest wybór miejsca, w którym budkę umieścimy. Najlepiej by wybrane miejsce było zacienione, ciche, ustronne i trudno dostępne dla ogrodowych drapieżników.

Budkę zbudujmy z wolno nabierających temperatury materiałów. Powinny być odporne także na czynniki atmosferyczne. A jak ją stworzyć:

Z desek  wycinamy elementy budki:
– 2 ścianki boczne (dł. 1 boku 34 cm, 2 – 43 cm, szer. 21 cm),
– 2 ścianki frontowe (o wym. 34×14 i 36×14 cm), które skleimy w jedną
– 1 tylną (43×14 cm),
– podłogę (14×14 cm)
– dach (29×24 cm)

Następnie wycinamy dodatkowy element – listwę do mocowania budki (69×6 cm), np. do pnia drzewa.

Przymierzamy elementy ptasiego domku, żeby sprawdzić, czy do siebie pasują. Sklejamy ze sobą dwie przednie ścianki budki w jedną grubszą. Grubość przedniej ścianki musi wynosić minimum 4 cm tylko wtedy wycięty w niej otwór wlotowy jest dłuższy, co utrudnia wizyty nieproszonych gości.

Na przedniej ściance na wysokości około 26 cm rysujemy cyrklem okrąg ze średnicą ok. 5 cm. W jego środku wiercimy wiertarką niewielki otwór, a następnie wycinamy otwór wlotowy.

Dokładnie skręcamy wszystkie części budki. Jedną ściankę boczną przybijamy gwoździami. Dzięki temu w czasie porządków po okresie lęgowym łatwiej nam będzie się do niej dostać.

Aby woda nie kapała ptakom na głowy, można wykonany daszek może być  spadzisty. W daszku robimy nacięcie o szerokości listwy mocującej (około 6 cm), dzięki czemu te dwa elementy będą do siebie pasować. Sprawdzamy, czy wycięte wcześniej skosy ścianek pasują do daszka po czym przykręcamy daszek do reszty konstrukcji.

By budka była trwała, zabezpieczamy ją impregnatem takim, który bezpieczny jest dla zwierząt. Malujemy ją na kolory naturalne, lub bezbarwnym impregnatem. Domek zabezpieczamy tylko z zewnątrz, a potem wietrzymy.

Tak gotową budkę możemy przymocować do drzewa i cieszyć się codziennie gościną nowych lokatorów. Mamy nadzieję, że nasz wpis przyniesie Wam wiele radości w tworzeniu ale i patrzeniu na nowych współmieszkańców Waszych zielonych przestrzeni.