WYKONAJ TO Z NAMI 13. – GENERALNE SPRZĄTANIE

WYKONAJ TO Z NAMI (7)

Wakacje to idealny czas na generalne porządki w domu, zwłaszcza kiedy zdecydowana część jego mieszkańców wybywa na obozy czy wycieczki. Jak jednak zabrać się za sprzątanie by zrobić to sprawnie, szybko ale i dokładnie? Oto nasz plan WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 13 – GENERALNE SPRZĄTANIE. 

Rozpoczynamy – wielkim odkurzaniem. Najlepiej od ścian, sufitów, grzejników, mebli i tego co na nich trzymasz. By uprzątnąć trudno dostępne miejsca wykorzystaj szczotkę do czyszczenia butelek a miejsca osadzone wysoko przetrzyj szatką owiniętą dookoła miotły. Dla lepszego efektu możesz owinąć ją mokrą szmatką. Tapicerkę na meblach najłatwiej oczyścić za pomocą odkurzacza. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy na mokro za pomocą wody z płynem do naczyń lub specjalnym środkiem do tapicerek. Na koniec zostaje do wytrzepania dywan.

Następnie zabieramy się za mycie okien, nie zapominając o zdjęciu firanek oraz mycie szkła.Mycie okien zacznij od wyszorowania ram, a dopiero potem zabierz się za szyby. Następnie czyścimy i przecieramy wszystkie bibeloty. Szkło ozdobne, lampy i lustra możesz wymyć tymi samymi środkami, których używałeś do czyszczenia szyb.

Krokiem kolejnym są podłogi, których pielęgnacja zależy od materiału z jakiego została wykonana. Parkiet pokryty ochronną warstwą lakieru najlepiej odkurzyć i ewentualnie przetrzeć wilgotną szmatką. Panele drewniane wypastować specjalnym środkiem nabłyszczającym praktycznie bez użycia wody.

W kuchni czy łazience rozpoczynamy sprzątanie od oczyszczenia fug. Następnie myjemy dostępnymi detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie. Do usunięcia osadu
z kabiny prysznica najprościej wykorzystać roztwór wody z octem.

Przenosząc się z porządkami do  kuchni nie zapomnij rozmrozić i dokładnie umyć lodówki. Wyczyść także piekarnik, jeśli ze względu na osad czy tłuszcz zwykle środki nie działają możesz użyć sodę. Po kilku minutach od jej zastosowania oraz spłukaniu uporczywe plamy powinny zniknąć.

Jeśli trzeba na przetartych półkach zrób porządek, segregując potrzebne i działające rzeczy oraz czyszcząc pozostałe miejsca z kurzu. Na koniec – usiądź wygodnie w fotelu i delektuj się dobrze  wykonaną pracą w lśniącym i pachnącym domu.