WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 14 – CZYSTE FIRANKI

WYKONAJ TO Z NAMI (8)

Ostatnio nasze artykuły mówiły o tym jak zadbać o porządek w domu i o okna, teraz coś co połączy to wszystko – mianowicie – WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 14 – czas na CZYSTE FIRANKI.

W codziennym życiu możemy nie zwrócić na to uwagi ale gotowanie, smażenie, palenie papierosów a nawet samo uchylanie okien sprawia, że wszędobylski kurz osadza się na przyokiennych materiałach. Ich wrogiem jest także samo słonce, powodujące szybsze ich żółkniecie. Jak poradzić sobie z tymi problemami i przywrócić firankom świeży wygląd nie niszcząc przy tym ich tkaniny?

To proste – zaczynamy od zdjęcia firanek z okien najlepiej bezpośrednio przed samym praniem. Kolejno musimy strzepnąć z nich kurz, pyłek kwiatów, owady czy suche liście. Usuwamy wszystkie nie przytwierdzone na stałe części a odrywające się falbanki, frędzle i ozdoby przyszywamy. Ostre lub metalowe części , które mogą w praniu zostawić rdzawe plamy lub zniszczyć delikatne włókno także usuwamy.

Zawsze stosujemy się do zaleceń producentów, znajdujących się na metkach wybranych przez nas produktów. Jeśli producent dopuszcza pranie danej tkaniny, z której zrobione są firanki czy zasłony najlepiej przed samym praniem je namoczyć – w zależności od stanu w jakim się znajdują. Czas moczenia to kilka do kilkunastu godzin. 

Firanki zakurzone  najlepiej włożyć do miski z czystą letnią wodą na kilka godzin np: pozostawiając je w wodzie na noc.Im dłużej moczą się firanki, tym łatwiej usunąć z nich plamy i zabrudzenia.Wodę warto wymienić, jeśli firanki są wyjątkowo mocno zakurzone kilka razy.

Materiał, który pożółkł lub poszarzał od papierosów, kuchennych oparów , ciepła grzejników lub promieni słonecznych najlepiej wymoczyć w roztworze  z kilku łyżeczek soli kuchennej lub sodzie.Pamiętaj jednak – częste stosowanie soli osłabia włókna. Warto więc zastanowić się nad zafarbowaniem tkaniny na biało lub jej wymianą. Wyjątkowo poplamione i brudne materiały najlepiej namoczyć w środkach wybielających z chlorem.

Po wyciągnięciu firanek z wody możemy śmiało przystąpić do ich wyprania. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu niskiej temperatury oraz użyciu odpowiedniego proszku lub płynu. Najlepiej by był specjalnie dedykowany delikatnym materiałom oraz rzeczom białym, jasnym.Taką samą zasadę utrzymujemy zarówno piorąc białe zasłony czy firany w pralce jak i ręcznie.

Jako osoby doświadczone mimo wszystko przy praniu firanek zalecamy bardziej  pranie ręcznie. Zmniejszając tym samym możliwość  uszkodzenia tkaniny. Przy znacznej ilości materiału możemy jednak pokusić się i wyprać go mechanicznie przy użyciu pralki z trybem prania ręcznego.Firanki pierzemy minimum raz na 6 miesięcy. Najlepiej przed i po sezonie grzewczym. 

Po wypraniu firanki  najlepiej wysuszyć rozkładając na ręcznikach tak by nie powstały żadne zagnioty. Jeśli nie masz tyle miejsca możesz wykorzystać stojącą suszarkę – składając je np: w pół. Pamiętaj także, aby powiesić firanki, kiedy są jeszcze trochę wilgotne. Dzięki temu będą się one łatwiej układać na oknie i zapobiegniesz większym zagnieceniom.