WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 12 – PRANIE RĘCZNE

WYKONAJ TO Z NAMI (4)

Oferta naszej spółdzielni oparta jest o wieloletnie doświadczenie naszych pracowników ale i wnikliwą analizę potrzeb, zgłaszaną przez naszych podopiecznych i klientów. Dzięki Wam ale i dla Was wciąż się rozwijamy i doskonalimy. Tym samym chcemy dzielić się zdobytą wiedzą, by ułatwić niektóre zadania, które  wszyscy raz po raz wykonujemy. Tym razem w cyklu artykułów – WYKONAJ TO Z NAMI CZ.12 – PRANIE RĘCZNE. Skuteczne sposoby ręcznego czyszczenia odzieży. 

W dobie pralek automatycznych – pranie ubrań i innych tekstyliów wydaje się rzeczą łatwą. Zdarzyć się zawsze jednak może, że pralka ulegnie awarii, zabraknie na jakiś czas energii elektrycznej lub co bardziej prawdopodobne metka rzeczy, którą będziemy chcieli wyprać zakaże czyszczenia jej w pralce. Dlatego ustalenie na metce każdego produktu, który planujemy wyczyścić, w jaki sposób można daną rzecz wyprać to czynność, bez której nie powinniśmy zaczynać jakiekolwiek prania. 

Ważna jest także segregacja prania przed przystąpieniem do niego. Najlepiej rozdzielić tkaniny na ubrania białe i jasne oraz ciemne i kolorowe. Bez podziału istnieje duża szansa, że jasne ubrania zmienią swoją barwę przez kolorowe, które pod wpływem wody czy temperatury często tracą kolor i farbę.

Ubrania wymagające prania ręcznego potrzebują dużej ilości wody ze specjalnym proszkiem lub płynem do prania ręcznego. Dodatkowo dobrze wykorzystać do czyszczenia ubrań pranych ręcznie – szare mydło. Ułatwia ona wywabianie plam ewentualnie znajdujących się na tkaninie. Jeśli mydło nie pomaga na plamy tłuszczu można wypróbować najzwyklejszy płyn do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, że stare i zaschnięte plamy schodzą najtrudniej a nakładane bezpośrednio na materiał detergenty, mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia czy osłabienia struktury materiału.

Pranie ręczne należy zacząć od przygotowania wody w misce, rozpuszczenia proszku lub płyn a następnie zanurzenia zabrudzonej odzieży w przygotowanym roztworze. Wykorzystywana do prania woda nie może być jednak gorąca. Wysoka temperatura jest zarówno szkodliwa dla dłoni jak i źle wpływa na zamoczony w niej materiał.

Po kilkudziesięciu minutach namoczenia odzieży, należy kilkukrtonie wygniatać prane tekstylia, najlepiej ocierając o siebie, względnie też w miejscu plam o np: szare mydło. Po skończeniu ugniatania, wszystkie tkaniny należy kilka razy porządnie przepłukać w letniej bieżącej wodzie do momentu wypłukania z nich całej piany.  Jakość  i skuteczność prania ręcznego zależy nie tylko od wcześniejszego przygotowania plam, ale również odpowiedniego przygotowania roztworu prania jak i sposobu suszenia po wypraniu. 

Ubrania z wełny należy owinąć suchym ręcznikiem odsączając tym samym nadmiar wody. Dzięki temu uniknie się rozciągnięcia i odkształcenia odzieży. Tekstylia sztuczne nie lubią wysokich temperatur oraz sztucznych grzejników. Ponadto większości tkanin szkodzi bezpośrednie wystawienie na słońce.