WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 15 – CZYSTE PODŁOGI

WYKONAJ TO Z NAMI

Co najbardziej przyciąga wasza uwagę w każdym miejscu, do którego wchodzicie? U nas jest to zdecydowanie podłoga. Czy to drewniane, lakierowane deski, linoleum, wykładzina czy panele to pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy wchodzącym gościom. Paprochy, piasek, błoto czy kurz zdecydowanie ujmują nawet najładniej urządzonemu miejscu. Mając to na uwadze przygotowaliśmy zbiór drobnych porad jak utrzymać najczęściej używane podłogi panelowe w należytej czystości.

Dbanie o panele nie wymaga zbyt dużego nakładu sił szczególnie kiedy trzymamy się paru prostych zasad. Po pierwsze panele to nie drewno. Ich powierzchnia nie jest lakierowana tylko  laminowana. Znaczy to, że ma zupełnie inną odporność  na ścieranie i wodę niż deska.Przy ich myciu obowiązuje więc zasada „im mniej, tym lepiej”- wilgotności i wody oczywiście.

Przed jakimkolwiek myciem powierzchnia musi być dokładnie wysprzątana. Pamiętajcie, że wszystkie podłogi laminowane są wrażliwe na zadrapania i nadmiar brudu. Duża styczność z takimi czynnikami nawet przy dobrej ścieralności paneli może uszkodzić ich powierzchnię.

Panelom nie służy również przepychanie, przesuwanie po nich ciężkich przedmiotów. By uniknąć zadarć i zadrapań warto każdą rzecz podkleić i zabezpieczyć od spodu filcowymi nakładkami samoprzylepnymi. 

Mniejsze metraże wystarczy zamieść a uzbierany bród sprzątnąć za pomocą szufelki. Większe powierzchnie najlepiej wyczyścić odkurzaczem pamiętając o stosowaniu końcówek z miękkimi szczotkami, które nie porysują nam laminatu.

Umycie powierzchni powinno nastąpić przez zastosowanie środka specjalnie do tego przeznaczonego i niewielkiej ilości wody. Przed nalaniem płynu do wiadra należy sprawdzić na etykiecie, czy produkt jest odpowiedni dla waszego typu podłogi. Zawsze przestrzegajcie zaleceń producenta płynu i testujcie przed użyciem na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. W ten sposób, jeśli panele zaczną się odbarwiać będziecie mogli zapobiec ich zniszczeniu przed całkowitym umyciem podłogi.

Do mycia paneli najlepiej nadają się mopy płaskie z funkcją wyżymania wody. Odpowiednio wykręcony jest na tyle wilgotny by spełniać swoją funkcję ale i nie spowoduje by zbyt duża ilość wilgoci przedostała się do paneli. Miejsca gdzie mop był mimo wszystko zbyt wilgotny przetrzyjcie dodatkowo np: papierowym ręcznikiem by nie pozostawiać wody i zacieków na panelach.Tak samo należy zrobić jeśli przypadkowo rozlejecie jakikolwiek płyn na panelowa podłogę.

Zostawiając mokre plamy możemy doprowadzić do powstania trwałych zniszczenia ochronnej powłoki podłogi. Za pomocą suchego, czystego ręcznika bądź gąbki z łatwości usuniemy plamę i dokładnie osuszymy całą powierzchnię.

Ponieważ panele laminowane mają zwykle antypoślizgowe wykończenie, można śmiało chodzić po nich w materiałowych kapciach. Tego typu podłogi nie lubią twardych podeszew oraz metalowych obcasów. Jesteśmy pewni, że stosując się do używanych przez nas porad wasze podłogi na dłużej pozostaną w znakomitej kondycji i będziecie mogli cieszyć się ich wyglądem.