WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 16 – MIĘKKIE PRANIE

Copy of WYKONAJ TO Z NAMI

Przy weekendzie najczęściej dopada nas temat prania. W  końcu mamy chwilę by odsapnąć od pracy i biegu i nagle okazuje się, że…..wszystko mamy brudne i czekają nas sterty prania. Pranie jednak to proces, którego odpowiednie przygotowanie oszczędzić nam może wielu późniejszych kłopotów. Dzielimy się z Wami więc wiedzą, dlaczego np: warto nasze mięciutkie ręczniki prać oddzielnie niż nasze ubrania i co zrobić by zachować ich puszystość i wchłanialność na co dzień, a wszystko to w artykule WYKONAJ TO Z NAMI – MIĘKKIE PRANIE.

Ręczniki prane osobno po pierwsze dłużej pozostają puszyste. Choćby dlatego, że nie narażamy tkaniny ręcznika na uszkodzenia włókien spowodowane uderzaniem czy ocieraniem się innych ubrań oraz ich elementów o ręcznik. Ponadto wypłukiwany z ręczników pył (z fabrycznych procesów oraz transportu) nie brudzi innych przedmiotów będących w pralce.

Ręczniki nowo kupione, które chcemy wykorzystać po raz pierwszy tym bardziej już pierzemy osobno. Związane jest to z bliskością utrzymywania kontaktu ręczników ze skórą i koniecznością wypłukania wszystkich pozostałości z chemii jaka została użyta podczas jego produkcji oraz zanieczyszczeń. Przed przystąpieniem do prania, jak w przypadku każdego produktu zaczynamy od sprawdzenia i przestrzegania instrukcji umieszczonej przez producenta na metce.

Jeśli jest pewne, że dany ręcznik możemy prać w pralce oraz konkretnej temperaturze najlepiej wrzucić go do niej z tkaninami o podobnej kolorystyce. Najłatwiej segregować ręczniki wg kolorów na białe, ecru oraz kolorowe. Unikniemy dzięki temu szarzenia i odbarwień naszych ręczników.

Pamiętajcie także by nie upychać kilku ręczników do pralki na raz pozostawiając w bębnie trochę miejsca. Dzięki czemu swobodnie będą się prać i przepłukiwać a delikatny tryb prania nie wygniecie ich przez co zachowają dłużej swoją puszystości. Nie zalecane jest również wirowanie ręczników. Tak jak ścisk w pralce tak wirowanie, ma wpływ na duże wygniecenie tkaniny.  Jeśli się jednak na wirowanie zdecydujemy, najlepiej ustawić program pralki na 1000 obrotów -pomoże uchronić to tkaninę przed zbytnim wygnieceniem i utratą naturalnych miękkości.

Najlepszą temperaturą do prania ręczników jest 40 lub 60 °C jeśli nie ma innych przeciwwskazań lub instrukcji na metce producenta. Jednak temperatura 60 °C zapewnia prawidłową higienę powodując usunięcie większości bakterii. Wyższa temperatura może przyczynić się do uszkodzenia bawełny i skrócić okres użytkowania ręcznika.

Podczas prania najlepiej unikać stosowania środków zmiękczających. Sprawiają one, że ręczniki są bardziej miękkie, ale powierzchnia ręczników staje się śliska i woskowata przez co tracą zdolność i gorzej chłoną wodę. Niewskazane są także w praniu ręczników – wybielacze. Osłabiają one włókna ręczników, a w rezultacie tkanina staje się mniej odporna na uszkodzenia i jeszcze  gorzej wchłania wodę.

Po praniu, ręczniki najlepiej suszyć w suszarce bębnowej, co wydłuża czas ich żywotności oraz sprawia, że są miękkie i puszyste. Jeśli mamy możliwość korzystania z suszarki nastawiajmy opcję suszenia na niskie temperatury (max. do 60 °C). Starajmy się nie suszyć ręczników w suszarce do samego końca, lepiej wyjąć je kiedy są jeszcze lekko wilgotne.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do suszarki – mokre, wilgotne ręczniki wyjęte z pralki obowiązkowo rozwieszamy, Pamiętajcie by zrobić to równomiernie, tak aby tkanina nie była „ściśnięta”. Uchroni to tkaninę przed zbutwieniem oraz rozwojem bakterii. Jeśli to możliwe starajmy się trzymać drzwi od miejsca suszenia ręczników otwarte, aby zapewnić stały dopływ powietrza. Prasowanie ręczników w ogóle nie jest wskazane. Żelazko naciska na pętelki, spłaszczając je, a ręcznik staje się mniej puszysty i mniej miękki. A z czasem odczuwamy jego twardość i chropowatość, która ociera skórę zamiast otulać.

Choć higiena jest indywidualną sprawą każdego zachęcamy do zmiany ręcznika kąpielowego na czysty co dwa, trzy dni szczególnie jeśli w łazience panuje wilgoć. Dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju zapachu stęchlizny czy pojawienia się bakterii będących niebezpiecznymi dla skóry. Będziemy się za to dużej cieszyć z funkcjonalności naszego mięciutkiego, chłonącego wodę i dającego ciepło ręcznika.