WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 18 – SIERPIEŃ W OGRODZIE

Copy of WYKONAJ TO Z NAMI (1)

W sierpniu w każdym zakątku domu i ogrodu czuć pełnię lata. Na stołach kłębią się dorodne pozrywane z sadów owoce, w wazonach prezentują się pościnane pęki kwiatów, na talerzach mienią się w daniach świeże warzywa. Bo sierpień to czas zbiorów i plonów, który sprawia, że każdy ogrodnik będzie mieć pełne ręce roboty! Tym bardziej jeśli panuje urlop! Przed wyjazdem urlopowym musi bowiem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojej zielonej przestrzeni. Nic prostszego – WYKONAJ Z NAMI – SIERPNIOWE PRACE W OGRODZIE.

Jeśli spodziewamy się suszy i upałów musimy regularnie podlewać i nawozić rośliny. Dotyczy to także trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko. Jeśli trawa zostanie przycięta za bardzo, może dojść do jej wysuszenia od zbyt wysokiej temperatury i słońca. W czasie upałów podlewamy trawę  rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni. Jeśli jednak zamiast trawnika założyliśmy łąkę kwiatową to możemy ją w tym miesiącu całkowicie ściąć.

Na rabatkach należy spulchnić ziemie i odchwaścić teren między roślinami, nie zapominając o porządnym ich nawodnieniu. Dobrze jest także usunąć przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia. Można też przyciąć przekwitłe pędy lawendy. Jednoroczne kwiaty letnie mogą być raz zasilone odżywkami, natomiast pod koniec sierpnia przestajemy czymkolwiek nawozić byliny.

To samo należy zrobić z gruntem pod krzewami. Regularne odchwaszczenie  oraz nawożenie wspomoże ich jeszcze lepszy rozkwit. Pamiętajmy jednak, iż krzewy róż wymagają w sierpniu niezbyt częstego ale jednak obfitego podlewania. Dodatkowo dobrze byłoby również rozłożyć pod drzewami i krzewami warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm.

Gałęzie, uginające się pod ciężarem owoców zabezpieczamy przed złamaniem podpierając je drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów. Owoce dojrzałe zrywamy. Po zebraniu owoców możemy przeprowadzić letnie cięcie krzewów  takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki. Z agrestu, porzeczek czerwonych i białych wycinamy pędy najstarsze, na których jest już mało paków kwiatowych.

Sierpień to również najlepsza pora na sadzenie wielu roślin. Przygotowujemy więc miejsce na nowe nasadzenia dla truskawek. Wygrabiamy je, nawozimy, usuwamy chwasty i ściółkujemy. Wysadzamy również na stałe miejsce roślin dwuletnich. Przesadzamy  też i sadzimy krzewy liściaste. W II połowie miesiąca to samo możemy zafundować drzewom i krzewom iglastym i wiecznie zielonym.

W wolnej chwili możemy również przyciąć żywopłot, szczególnie ten liściasty ale i iglastemu nie zaszkodzi.  W drugiej połowie sierpnia, po zbiorze owoców, prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni. W sierpniu można też przyciąć krzewy iglaste.