WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 19 – CZYSTY DYWAN

Copy of WYKONAJ TO Z NAMI (2)

Każdy dywan sprawia, że wnętrze pomieszczenia, w którym jesteśmy wydaje się bardziej domowe i przytulne zyskując ten potrzebny specyficzny klimat, do pokochania go jako własny kąt. Bez względu na to czy jest to tylko nasz pokój czy całe mieszkanie a nawet dom – codzienność – chodzenie w klapkach, w butach, biegające dzieciaki i zwierzaki sprawiają, że kurz, pył i bród osiadają na wszystkim z dywanem włącznie. Nie tylko zmieniają wygląd naszej powierzchni ale zwiększają ryzyko występowania chorób i alergii.  Co zrobić gdy piękny dywan staje się brudny a nie mamy możliwości zwinięcia go i wyprania na dworze? Z WYKONAJ TO Z NAMI – CZYSTE DYWANY zobaczysz jakie zadbanie, wypranie i wyczyszczenie dywanu jest proste.

Bardzo ważna jest regularność czyszczenia powierzchni dywanów, którą powinniśmy wdrażać na co dzień. Dokładne, skrupulatne  odkurzanie dywanu pozwala uniknąć trwałego wniknięcia zanieczyszczeń w jego strukturę. Najłatwiej więc świeże plamy, okruchy czy brud postarać się wybawić i sprzątnąć w chwili gdy dochodzi do zabrudzenia. Zeschnięte plamy nie schodzą tak łatwo, a stosowanie wobec nich detergentów chemicznych może odbarwić tkaninę. Jeśli na plamę zastosujemy wodę pamiętajmy by nie przemoczyć materiału. Zbyt duża ilość wody uszkadza nie tylko włókna dywanu ale może i zaszkodzić np: panelom lub klepkom pod spodem.

Dla bezpieczeństwa możemy wybrać metodę prania dywanów na sucho. Warto wtedy pamiętać o sodzie oczyszczonej, doskonale ożywia naturalne kolory a dodatkowo jest dostępna w większości domów. Wystarczy posypać dywan, zostawić roztwór na kilka minut i odkurzyć czyszczoną powierzchnię. Przed zastosowaniem metod domowych dobrze jest na mniej widocznym skrawku dywanu zobaczyć jak reaguje on na nasze metody i specyfiki. Dobrze jest również zapoznać się z metką lub instrukcją obsługi jego czyszczenia, jeśli została dołączona przez producenta.

Jeśli pranie na sucho to za mało warto użyć także prania na mokro. Do wyprania dywanu niezbędne nam będą; letnia woda, czyste ręczniki i szczoteczka do szorowania. Przed praniem dywanu jednak dokładnie odkurzamy go a partie najmocniej poplamione delikatnie zwilżamy pozostawiając więcej wody w danym miejscu by zmiękczyć plamę.

Po upływie tego czasu namoczone plamy czyścimy szczotką namoczoną w wodzie i płynie. Możemy wykorzystać do tego specjalistyczny detergent do prania dywanów lub najzwyklejszy płyn do mycia naczyń.

Szczotkujemy dywan na mokro „pod włos” jak i „z włosem”, następnie rozkładamy czyste ręczniki aby wchłonęły nadmiar wilgoci, po jego wyschnięciu ponownie odkurzamy.

Dywan z długim włosiem zwany dywanem typu shaggy trzeba czyścić jeszcze dokładniej na co dzień ponieważ zanieczyszczenia „gubieną” się w dość gęstym włosiu. Niekiedy nawet ich nie jesteśmy w stanie zauważyć. Warto zastanowić się kupując taki dywan nad dodatkowym zakupem specjalistycznego odkurzacza z opcją prania. Takie pranie czy nawet odkurzanie trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku „tradycyjnych” dywanów, ale warto poświęcić nieco więcej czasu by mieć pewność że podłoga jest czysta.

Plamy na dywanach z wełny najlepiej posypać warstwą sody oczyszczonej, pozostawiając ją na około 10 minut. Można posypać również cały dywan sodą co go na pewno odświeży. Po upływie tego czasu wystarczy odkurzyć dywan bardzo dokładnie. Będzie nie tylko świeży ale i odzyska naturalne kolory.