WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 8 – DOMEK OWADA

WYKONAJ TO Z NAMI (7)

Pogoda wciąż się zmienia, ale temperatura i tak sprzyja wszystkim bzyczącym i latającym owadom. Z jednej strony nikt nie lubi ich bliskiego towarzystwa zwłaszcza jeśli boleśnie nas ukąszą lub ukują, Z drugiej strony ich obecność w ekosystemie jest bardzo ważna. Tak jak z ptakami możemy więc z nimi walczyć albo sprawić by czuły się dobrze w naszej zielonej przestrzeni, choć z dala od bliskiego kontaktu z nami. Dlatego dziś w poradniku  WYKONAJ TO Z NAMI CZ. 8 – pokażemy jak zbudować – DOMEK OWADA. 

Budkę dla owadów można zrobić niemal ze wszystkiego. Nam wystarczy drewniana skrzyneczka, kawałki sklejki , bambusowe tyczki i gruba gałąź przycięta na głębokość skrzynki. Można też do budowy wykorzystać gałęzie forsycji, maliny i bzu czarnego, suche łodygi bylin czy traw ozdobnych. Do tego małe śrubki, kątowniki i bejca w dwóch kolorach. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że materiał do budowy domku musi być suchy i jak najtrwalszy. Owadzi domek należy umieścić w zacisznym, słonecznym miejscu, dobrze chronionym przed deszczem.

Zaczynamy od zbicia dwuspadowego daszku domku. By go uzyskać odmierzamy i przycinamy dwa kawałki grubszej sklejki. Dobrane, mocujemy je ze sobą kątownikami pod kątem prostym. Tak stworzony trójkątny daszek solidnie przykręcamy śrubkami do skrzynki. Nie używamy przy tym kleju – jego zapach i zawarte w nim chemiczne substancje mogą działać odstraszająco i toksycznie na owady.

Mając gotową konstrukcję domku przystępujemy do tworzenia pięter. Wycinamy z cieńszej sklejki dwie półeczki. Na podłodze układamy ściśle pierwszą warstwę rurek bambusowych. Pamiętajcie by były przycięte do głębokości skrzynki Na koniec przykrywamy je półeczką. Następnie układamy kolejną warstwę.

Z grubszej sklejki wycinamy frontową ściankę domku. Planujemy w niej otwory i wycinamy je wiertłem. Możemy je układać w różne wzory, będą bowiem nie tylko służyły owadom, ale też zdobiły nasz domek.

Za pomocą śrubokręta, śrubek i kątowników łączymy  przednią ściankę domku do bocznych ścianek domku. Zostawiając przestrzeń gotową tak przy pierwszej półeczce – sprawdź rysunek na górze strony. Na 'stryszku’ domku, umieszczamy nawiercony mały pieniek/kawałek drewna i ściśle otaczamy go bambusowymi rurkami, tak by całość była stabilna. Na koniec malujemy budkę z zewnątrz nietoksycznym lnianym olejem do drewna, dzięki czemu będzie bardziej trwała. Jeśli zamierzamy zawiesić domek na murze, przykręcamy zawieszkę.

I tak w naszym ogródku pojawia się owadzi domek zdobiący nasza przestrzeń ale i wspierający tak ważny ekosystem.